شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا

شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا

سرپ چیست؟ کاربرد و اهمیت SERP در سئو

سرپ SERP

سرپ مخفف صفحات نتایج موتورهای جستجو (Search Engine Results Page) SERP است. نتایج جستجو برای یک سرچ در صفحات گوگل یا دیگر موتورهای جستجو نمایش داده می شود. صفحه نتایج جستجو نتایج را به ترتیب نزولی نشان می دهد. موتورهای جستجو از فاکتورهای مختلفی برای محاسبه رتبه استفاده می کنند و این عوامل همانند الگوریتم هایشان تغییر می کنند. به منظور جلوگیری از سوء استفاده و سئو کلاه سیاه ، ارائه دهندگان موتورهای جستجو جزئیات الگوریتم های خود را – که رتبه بندی در SERP ها را تعیین می کند – مخفی نگه می دارند.

مطلب مشابه: سئو خارجی چیست و چگونه به سئو سایت کمک می کند؟

سرپ یا SERP چیست؟

پاسخ های از نتایج جستجو برای یک کلمه کلیدی یا ترکیب عبارت در SERP ظاهر می‌شوند. این شامل عنوان، یک توضیح مختصر و یا لینک مفید می باشد. ریچ اسنیپت ها (rich snippets) اطلاعات بیشتری را به نتایج موتور های جستجو به عنوان داده های ساختار یافته از یک صفحه وب سایت  را جمع آوری کرده، اضافه می کند. تعداد نتایج در هر سرپ متفاوت است. در سرپ ها، گوگل معمولاً ده رتبه را نشان می دهد. با این وجود، اینکه نتایج حاصل از اخبار گوگل یا جستجوهای تصویر در SERPs گنجانده شود یا نه، بستگی به کلید واژه جستجو دارد.

علاوه بر این، یک جعبه پاسخ گوگل یا یک نمودار یا اینفوگرافیک می تواند در SERP ها را نمایش داده شود.
در صورتی که کاربر از جستجوی تلفن همراه استفاده کند، ممکن است لینک های به اپلیکیشن های مرتبط وجود داشته باشد. علاوه بر نتایج ارگانیک، تبلیغات متنی یا تصویری حمایت شده در SERP ها نمایش داده می شود. تبلیغ‌کنندگان با پرداخت به ازای هر کلیک روی تبلیغات حمایت‌شده، مبلغ مشخصی را برای تبلغات در گوگل می پردازند. بالاتر از نتایج جستجوی ارگانیک، گوگل حداکثر چهار آگهی متنی و تبلیغات خرید را در سرپ قرار می دهد. تبلیغ‌کنندگان می‌توانند کمپین تبلیغات را با استفاده از پلتفرم گوگل ادز ایجاد کنند.

مقاله مشابه: طراحی سایت بر اساس سئو

اجزا تشکیل دهنده سرپ

در سال های اخیر، SERP های گوگل به طور مداوم توسعه یافته اند. موتورهای جستجو فقط می توانستند قطعات یک صفحه از وبسایت را در پایان دهه 1990 نشان دهند. سرپ ها اکنون با توجه به جستجوی کاربران، اینفوگرافیک ها یا جعبه های اطلاعاتی و در  بعضی موارد نتیاج مهم را به صورت چرخشی نمایش می دهند. هدف جستجو فرمت نمایش سرپ ها را دیکته می کند. به عنوان مثال، هنگامی که از گوگل برای جستجوی یک نویسنده یا هنرمند مشهور استفاده می کنید، بیوگرافی، عکس و اخبار مرتبط با آن فرد مشهور به روش های مختلف به نمایش در می آید. این تغییر در سرپ ها پس از به روز رسانی مرغ مگس خوار اتفاق افتاد. از آن زمان، گوگل همچنین قادر به پاسخگویی به سوالات در SERP ها بوده است.

علاوه بر این، اطلاعات در مورد مواد تشکیل دهنده موجود در غذا های مختلف  نیز در سرپ ها یافت می شود. اگر شخصی از جستجوی تصویر گوگل استفاده کند، تصاویر قابل کلیکی که در یک پنجره جدید باز می شوند و سایز تصویر به همراه منبع تصویرنمایش داده می شوند. بسته به نوع جستجو، تنها محتوایی که در SERP ظاهر می شود ممکن است تصاویر، فیلم ها، عنوان کتاب ها یا اخبار باشد. جدا از نمایش اطلاعات مرتبط و صفحه نمایش چرخشی، گوگل به طور قابل توجهی SERP ها را با ویژگی های متعدد ارتقا داده است. به عنوان مثال، کاربران می توانند از سرپ ها برای جستجو و شروع رزرو پرواز یا اتاق های هتل استفاده کنند.

سرپ چیست؟

نمایش جستجو تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد:

هنگامی که گوگل برای اولین بار صفحات نتایج موتور جستجو (SERP) خود را در اوایل دهه 2000 راه اندازی کرد، اساساً برای هر کاربری که به نسخه همان کشور از وب سایت دسترسی داشت، یکسان بود. آنها اکنون بر طیف وسیعی از متغیرها متکی هستند. از یک سو، فاکتورهای رتبه بندی مختلفی وجود دارد که بر محل ظاهر شدن هر رتبه تأثیر می گذارد. علاوه بر این، سیگنال های اضافی وجود دارد که بر ترتیب نتایج تأثیر می گذارد:

کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند: اگر کاربری در گوگل ثبت‌نام کرده باشد، در صورتی که تنظیمات حفاظت از داده‌اش اجازه دهد، نتایج جستجوی او بر اساس فعالیت‌های قبلی کاربر تنظیم می‌شود.
سابقه مرورگر: اگر کاربر حافظه پنهان مرورگر خود را پاک نکند، گوگل از کوکی‌ها برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به عبارت‌های جستجوی گذشته استفاده می‌کند و نتایج را اصلاح می‌کند.
مکان: اگر مکان یابی جغرافیایی فعال باشد، گوگل SERP ها را بر اساس موقعیت مکانی کاربر تنظیم می کند. از این نظر، نتایج جستجو برای “فروشگاه کره ای” در تهران و تبریز متفاوت خواهد بود. اینها برای جستجوهای محلی با نتایج Google Maps ترکیب خواهند شد.
دستگاه: به عنوان مثال، گوگل از وب سایت های بهینه شده برای موبایل در سرپ ها حمایت می کند، بنابراین اگر کاربر در دستگاه تلفن همراه جستجو کند، نتایج جستجو متفاوت ظاهر می شوند.

مقاله مشابه: سئوکار کیست و چه وظایفی دارد؟

فاکتورهای رتبه بندی SERP ها

صدها متغیر توسط الگوریتم های گوگل برای تعیین موقعیت یک وب سایت در سرپ ها در نظر گرفته می شوند. صفحه باید توسط رباط های گوگل خزیده و ایندکس شده باشد تا بتواند  در رتبه بندی قرار بگیرد. به دنبال این اقدامات، عواملی مانند بهینه سازی برای موبایل، تمرکز بر کلمات کلیدی، کیفیت محتوا، کیفیت لینک ورودی و سرعت بارگذاری مهم می شوند. علاوه بر این، سیگنال‌های کاربر که بر روی قرارگیری در صفحات نتایج جستجو تأثیر می‌گذارند شامل نرخ بازگشت به SERP و مدت زمان باقی ماندن کاربر در صفحه مرتبط با سرپ می باشد. گوگل هنگام تعیین رتبه وب سایت، رمزگذاری SSL را که برای امنیت سایت انجام می شود را در نظر می گیرد.

اهمیت بهینه سازی موتور جستجو (سئو)

هدف بهینه سازی موتورهای جستجو  یا خدمات سئو قرار دادن کاربران در جایگاه بالاتری نسبت به رقبای مستقیم آنها در SERP است. برای بهینه سازی ترافیک صفحات وب خود از طریق رتبه بندی بالا، وب سایت شما باید مرتبط ترین و با کیفیت ترین نتایج را از نظر فنی و محتوایی ارائه دهد. علاوه بر این، پیوندهای داخلی و خارجی، و همچنین اعتماد به وب سایت، بسیار مهم هستند.
موتورهای جستجو معمولاً از عنوان متای صفحه مرتبط و توضیحات متا به عنوان کلمه(ات) کلیدی و توضیحات اسنیپت استفاده می کنند. در نتیجه، عوامل دیگری به جز رتبه بندی وجود دارد که بر نرخ کلیک بالا تأثیر می گذارد. اگر عنوان متا و توضیحات متا بهینه شوند، کاربران ممکن است متوجه این اسنیپت شوند. یک قلاب تبدیل(کال تو اکشن) برای اقدام یا دعوت به کلیک در حالت ایده آل باید در اسنیپت گنجانده شود. بهینه سازی توضیحات متا جزء مهم بهینه سازی سئو داخلی (on-page SEO) و سئو سایت است.
گوگل نبرد برای موقعیت های برتر در SERP های ارگانیک را تشدید کرده است. مهمتر از همه، با کلمات کلیدی و ترکیب کلمات کلیدی تراکنشی، تبلیغات گوگل یا آگهی های خرید شامل نمی شوند. با توجه به این واقعیت که 90٪ از کلیک های کاربران در ده نتیجه برتر صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) رخ می دهد، سئوکاران بر این تمرکز می کنند که مطمئن شوند وب سایت خود در آنجا ظاهر می شود. یک قطعه خوش ساخت پتانسیل افزایش CTR را دارد. با اضافه شدن چهار آگهی گوگل ادز، گوگل رقابت را برای رتبه های برتر در صفحات نتایج موتور جستجوی ارگانیک افزایش داده است.

مطلب مشابه: ۷ دلیل برای استفاده از تبلیغات گوگل

ریچ اسنیپتس یا Rich Snippets

ریچ اسنیپت ها یکی دیگر از اجزای مهم SERP هستند. اینها نتایج جستجویی هستند که با داده های ساختاریافته بهبود یافته اند. Rich Snippets نتایج جستجوی عادی گوگل را با داده های اضافی نمایش می دهد. این داده‌های اضافی معمولاً از داده‌های ساختاریافته موجود در HTML صفحه استخراج می‌شوند. انواع رایج Rich Snippet شامل نظرات، دستور العمل ها و رویدادها است. این بدان معناست که اطلاعات بیشتری را می توان به نتیجه سرچ اضافه کرد و احتمال کلیک روی آن را افزایش داد.

مقاله مشابه: سئو تکنیکال

آینده سرپ

سرپ ها به طور مداوم با نیازهای کاربر سازگار می شوند. توسعه آنها به ویژه به دلیل اهمیت روزافزون استفاده از اینترنت در تلفن همراه ادامه خواهد یافت. می توان تصور کرد که وقتی شخصی با استفاده از تلفن همراه جستجو می کند، برنامه ها یا پیوندهایی به ابزارها در آینده در SERP ظاهر می شوند، نه فقط نتایج وب سایت ها. از جولای 2015، گوگل دیگر تنها یک ارائه دهنده سرپ نیست، بلکه یک ارائه دهنده خدمات نیز می باشد. در همان زمان، این شاخص به طور مداوم در حال گسترش است تا نتایجی را ارائه دهد که متناسب با آنها و وضعیت فعلی آنها باشد. SERP ها همیشه در حال تغییر هستند تا با نیازهای کاربران مطابقت داشته باشند و شرکت دیجیتال مارکتینگ معتبر همواره تلاش می کند تا با توجه به این تغییرات خود را آپدیت کند. آنها به پیشرفت خود در فضای وب ادامه خواهند داد، به ویژه با توجه به اهمیت رو به رشد استفاده از اینترنت تلفن همراه. در آینده، این امکان وجود دارد که وقتی شخصی به جای نتایج وب‌سایت، در دستگاه تلفن همراه جستجو می‌کند، پیوندهای ابزارها یا برنامه‌ها در SERP نشان داده شود. از ژوئیه 2015، گوگل خدمات بیشتری از صفحات نتایج موتورهای جستجو ارائه می دهد. علاوه بر این، این شاخص همیشه در حال رشد است تا SERP هایی را ارائه دهد که مختص آنها و شرایط آنها در آن لحظه است.
.

 

دریافت مشاوره رایگان

برای گرفتن مشاوره تخصصی رایگان جهت رشد کسب و کار خود شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

فروش لباس در اینستاگرام
اینستاگرام

همه چیز درباره فروش لباس در اینستاگرام

نحوه راه اندازی فروشگاه لباس در اینستاگرام   راه‌اندازی فروشگاه و بهبود فروش لباس در اینستاگرام به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه یک راهنمای

به رشد کسب و کار خود فکر میکنید؟

همین حالا با ما تماس بگیرید

رشد کسب و کار