شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا

شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ که به آن بازاریابی آنلاین نیز می گویند، ترویج برندها برای ارتباط با مشتریان بالقوه با استفاده از اینترنت و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال است. این شامل بازاریابی از طریق ایمیل، رسانه های اجتماعی، و تبلیغات در وب سایت‌ها، بهینه سازی موتورهای جستجو و انواع آن که در این مقاله به طور کامل توضیح داده ایم می‌باشد.

اساساً، اگر یک کمپین بازاریابی شامل ارتباطات دیجیتال باشد، بازاریابی دیجیتال است.

فرق بین بازاریابی درونگرا و دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا به راحتی با هم اشتباه گرفته می شوند و دلیل خوبی هم دارند. دیجیتال مارکتینگ از بسیاری از ابزارهای مشابه بازاریابی ورودی استفاده می کند از جمله ایمیل و تولید محتوای آنلاین. هر دو برای جلب توجه مشتریان احتمالی از طریق مسیر خریدار و تبدیل آنها به مشتری استفاده می‌کنند. اما هر ۲ رویکرد و دیدگاه های متفاوتی از رابطه بین ابزار و هدف دارند.

دیجیتال مارکتینگ به این موضوع توجه می کند که چگونه هر ابزار فردی می تواند مشتریان بالقوه را تبدیل کند. استراتژی بازاریابی دیجیتال یک برند ممکن است از چندین پلتفرم استفاده کند یا تمام تلاش خود را روی یک پلتفرم متمرکز کند.

بازاریابی درونگرا یک مفهوم کل نگر است. ابتدا هدف را در نظر می گیرد، سپس به ابزارهای موجود نگاه می کند تا مشخص کند کدام یک به طور موثر به مشتریان هدف می رسد، و سپس در کدام مرحله فروش باید اتفاق بیفتد.

مهمترین چیزی که باید در مورد دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی درونگرا به خاطر بسپارید این است که به عنوان یک متخصص بازاریابی، مجبور نیستید بین ۲ مورد یکی را انتخاب کنید. در واقع، آنها بهترین مکمل هم هستند. بازاریابی درون گرا ساختار و هدفی موثر در تلاش‌های دیجیتال مارکتینگ فراهم می‌کند و مطمئن می‌شود که هر کانال بازاریابی دیجیتال در جهت یک هدف کار می‌کند.

مطلب مشابه: خدمات دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات اینترنتی

تفاوت دیجیتال مارکتینگ B2B و B2C

در مدل بی تو بی(تجارت به تجارت)، تمرکز بر فروش محصولات و خدمات به شرکت های دیگر است و در مدل بی تو سی، تمرکز بر فروش محصولات و خدمات به مشتریان نهایی می باشد.

دیجیتال مارکتینگ برای شرکت‌های B2B و همچنین شرکت‌های B2C کارایی دارد، اما روش‌های آن به‌طور قابل‌توجهی بین این دو تفاوت دارد.

 • مشتریان B2B فرآیندهای تصمیم گیری طولانی تری دارند و در نتیجه مراحل فروش طولانی تری نیز به همراه دارند. استراتژی های ایجاد رابطه بلند مدت برای این مشتریان بهتر عمل می کند، در حالی که مشتریان B2C به پیشنهادات و پیام های کوتاه مدت تمایل بیشتری دارند .
 • تراکنش‌های B2B معمولاً مبتنی بر منطق و شواهد است، چیزی که بازاریابان دیجیتال B2B ماهر باید ارائه کنند. محتوای B2C اغلب مبتنی بر احساس است و بر ایجاد احساس خوب در مشتری پس از خرید تمرکز دارد.
 • تصمیمات B2B معمولا به بیش از یک نفر نیاز دارند. ابزارهای بازاریابی که به بهترین نحو این تصمیمات را هدایت می کنند، معمولا قابل اشتراک گذاری و دانلود هستند. از سوی دیگر، مشتریان B2C از ارتباطات یک به یک با یک برند حمایت می کنند.

البته در هر قاعده ای استثنا وجود دارد. یک شرکت B2C با محصولی با قیمت بالا، مانند ماشین، ممکن است محتوای آموزنده و جدی‌تری ارائه دهد. استراتژی شما همیشه باید به سمت مشتری هدف شما باشد، چه B2B یا B2C.

مهمترین انواع دیجیتال مارکتینگ

شاخه های زیادی در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد. در اینجا چند مثال کلیدی آورده شده است.

دیجیتال مارکتینگ

بهینه سازی موتور جستجو(سئو)

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، از نظر فنی یک ابزار بازاریابی است تا به خودی خود یک روش بازاریابی. Balance آن را به عنوان “هنر و علم جذاب کردن صفحات وب برای موتورهای جستجو” تعریف می کند.

بخش “هنر و علم” سئو مهمترین چیز است. سئو یک علم است زیرا برای دستیابی به بالاترین رتبه ممکن نیاز به تحقیق و سنجش عوامل مختلف دارد. امروزه مهمترین عناصری که در بهینه سازی یک صفحه وب باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • کیفیت محتوا
 • سطح تعامل کاربر
 • سازگاری با موبایل
 • تعداد و کیفیت لینک های ورودی

استفاده استراتژیک از این عوامل سئو را به یک علم تبدیل می کند، اما غیرقابل پیش بینی بودن آن را به یک هنر تبدیل می کند.

در سئو، هیچ عنوان قابل اندازه گیری یا قانون ثابتی برای رتبه بندی بالا وجود ندارد. گوگل تقریباً به طور مداوم الگوریتم خود را تغییر می دهد، بنابراین پیش بینی دقیق غیرممکن است. کاری که می توانید انجام دهید این است که عملکرد صفحه خود را از نزدیک زیر نظر داشته باشید و بر اساس آن تنظیمات را انجام دهید.

بازاریابی ازطریق تولید محتوا

سئو یک عامل اصلی در بازاریابی از طریق محتوا است، استراتژی مبتنی بر تولید محتوای مرتبط و ارزشمند به مخاطبان هدف.

مانند هر استراتژی بازاریابی، هدف بازاریابی از طریق تولید محتوا جذب مشتریان احتمالی است که در نهایت به مشتریان نهایی تبدیل می شوند. اما این کار را متفاوت از تبلیغات سنتی انجام می دهد. به جای جذب مشتری از طریق مزایای محصول یا خدمات، ارزش را به صورت رایگان در قالب مطالب نوشتاری ارائه می دهد.

بازاریابی از طریق تولید محتوا مهم است و آمارهای زیادی برای اثبات آن وجود دارد:

 • ۸۴ درصد از مصرف‌کنندگان از شرکت‌ها انتظار دارند که محتوای سرگرم‌کننده و مفیدی تولید کنند
 • ۶۲ درصد از شرکت هایی که حداقل ۵۰۰۰۰ کارمند دارند روزانه محتوا تولید می کنند
 • ۹۲ درصد از بازاریابان معتقدند که شرکت آنها برای محتوا به عنوان یک دارایی مهم ارزش قائل است

به همان اندازه که بازاریابی تولید محتوا موثر است، می تواند مشکل ساز هم باشد. نویسندگان بازاریابی محتوا باید بتوانند در نتایج موتورهای جستجو رتبه بالایی کسب کنند و در عین حال افرادی را که مطالب را می خوانند، به اشتراک می گذارند و با برند تعامل بیشتری دارند، درگیر کنند. هنگامی که محتوا مرتبط باشد، می تواند روابط قوی با مشتریان ایجاد کند.

مطلب مشابه: چرا استراتژی باید اولین قدم کمپین دیجیتال مارکتینگ شما باشد؟

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

بازاریابی رسانه های اجتماعی به معنای هدایت ترافیک و آگاهی از برند با درگیر کردن افراد در بحث آنلاین است. محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی در ایران اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و تویتر هستند که لینکدین و یوتیوب از آنها فاصله زیادی ندارند.

از آنجا که بازاریابی رسانه های اجتماعی شامل مشارکت فعال مخاطبان است، به روشی محبوب برای جلب توجه تبدیل شده است. این رسانه با ۹۶% محبوب‌ترین رسانه محتوا برای بازاریابان B2C است و در حوزه B2B نیز در حال افزایش است. طبق گزارش موسسه بازاریابی محتوا، ۶۱ ٪ از بازاریابان محتوای B2B در سال جاری استفاده خود را از رسانه های اجتماعی افزایش دادند.

بازاریابی رسانه های اجتماعی معیارهای تعامل داخلی را ارائه می دهد که برای کمک به شما در درک میزان دسترسی شما به مخاطبان بسیار مفید است. شما باید تصمیم بگیرید که کدام نوع تعامل برای شما بیشترین اهمیت را دارد، تعداد اشتراک‌گذاری‌ها، نظرات یا تعداد کلیک‌ها روی وب‌سایت.

خرید مستقیم حتی ممکن است هدف استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی شما نباشد. بسیاری از برندها با مدیریت پیج اینستاگرام برای شروع گفتگو با مخاطبان استفاده می کنند تا اینکه آنها را تشویق کنند که با آنها تعامل کنند. این امر به ویژه در برندهایی رایج است که مخاطبان مسن را هدف قرار می دهند یا محصولات و خدماتی را ارائه می دهند که برای خریدهای فوری مناسب نیستند. همه چیز به اهداف شرکت شما بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا چگونه می‌تواند به استراتژی رسانه‌های اجتماعی شما کمک کند، با ما تماس بگیرید.

بازاریابی از طریق پرداخت به ازای کلیک

پرداخت به ازای کلیک یا PPC عبارت است از ارسال یک آگهی در یک پلتفرم و محاسبه هزینه شما بر اساس کلیک هر شخص بر روی آگهی روی آن.

اینکه چگونه و چه زمانی مردم تبلیغ شما را می بینند کمی پیچیده تر است. هنگامی که یک جایگاه در صفحه نتایج موتور جستجو، که به عنوان SERP نیز شناخته می شود، در دسترس است، موتور جستجو آن جایگاه را با چیزی که اساساً یک حراج فوری است پر می کند. یک الگوریتم هر تبلیغ موجود را بر اساس تعدادی از عوامل اولویت بندی می کند، که عبارتند از:

 • کیفیت تبلیغ
 • مرتبط بودن کلید واژه
 • کیفیت صفحه فرود یا لندینگ پیج
 • مبلغ پیشنهادی


هر کمپین PPC دارای 1 یا چند کابرد است که بررسی می‌کند بینندگان هدف چه اقدامی پس از کلیک بر روی تبلیغ باید انجام دهند. این اقدامات به عنوان تبدیل مشتریان شناخته می شوند و می توانند معاملاتی یا غیر معاملاتی باشند. خرید یک نمونه از تبدیل مشتری است، اما ثبت نام در خبرنامه یا تماسی که با شرکت شما برقرار می شود نیز همینطور.

هر آنچه را که به عنوان تبدیل‌های مشتریان هدف انتخاب می‌کنید، می‌توانید آن‌ها را از طریق پلتفرم انتخابی خود پیگیری کنید تا ببینید کمپین شما چگونه کار می‌کند.

بازاریابی از طریق ایمیل

مفهوم بازاریابی ایمیلی ساده است – شما یک پیام تبلیغاتی ارسال می کنید و امیدوار هستید که مشتری احتمالی شما روی آن کلیک کند. با این حال، اجرای آن بسیار پیچیده تر است. اول از همه، باید مطمئن شوید که ایمیل های شما قابلیت بررسی و امار دهی دارند. این به این معنی است که یک لیست انتخاب کنید که موارد زیر را انجام می دهد:

 • محتوا اصلی را هم در متن و هم در موضوع به طور واضح بنویسید
 • مشخص کند که مشتری (مشترک لیست ایمیل) چه نوع ایمیل هایی دریافت می کند
 • گزینه لغو اشتراک واضح ارائه شود
 • ایمیل های آموزشی و تبلیغاتی را ادغام می کند

شما می خواهید مشتریان بالقوه شما کمپین شما را به عنوان یک سرویس ارزشمند ببینند، نه فقط به عنوان یک ابزار تبلیغاتی.

بازاریابی ایمیلی به تنهایی یک تکنیک اثبات شده و موثر است: ۸۹ درصد از متخصصان مورد بررسی آن را به عنوان مؤثرترین تولید کننده مشتریان بالقوه خود معرفی کردند.

اگر از تکنیک‌های دیگری مانند اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید به شما امکان می‌دهد ایمیل‌های خود را بخش‌بندی و زمان‌بندی کنید تا به‌طور مؤثرتری نیازهای مشتری شما را برآورده کند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ تا حد زیادی به این دلیل برجسته شده است که مخاطبان زیادی را در بر می گیرد، اما چندین مزیت دیگر بازاریابی آنلاین را به شما ارائه می دهیم. اینها چند مورد از مزایا هستند:

گستره جغرافیایی وسیع

وقتی تبلیغی را به صورت آنلاین ارسال می کنید، افراد بدون توجه به جایی که هستند می توانند آن را ببینند (به شرطی که تبلیغ خود را از نظر جغرافیایی محدود نکرده باشید). این باعث می‌شود که دسترسی به بازار کسب‌وکار شما آسان شود.

صرفه جویی در هزینه

دیجیتال مارکتینگ نه تنها نسبت به بازاریابی سنتی به مخاطبان بیشتری دسترسی پیدا می کند، بلکه هزینه کمتری نیز دارد. هزینه های سربار برای تبلیغات روزنامه ها، تبلیغات تلویزیونی و دیگر فرصت های بازاریابی سنتی می تواند بالا باشد. آنها همچنین کنترل کمتری بر روی اینکه آیا مخاطبان هدف شما در وهله اول آن پیام ها را خواهند دید یا خیر به شما می دهند.

با دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید فقط ۱ قطعه محتوا ایجاد کنید که تا زمانی که وبلاگ شما فعال است، بازدیدکنندگان را به سمت آن جذب کند. می‌توانید یک کمپین بازاریابی ایمیلی ایجاد کنید که پیام‌ها را بر اساس یک زمان‌بندی به فهرست‌های مشتریان هدف ارسال می‌کند، و در صورت نیاز، تغییر آن زمان‌بندی یا محتوا آسان است.

وقتی همه اینها را جمع کنید، بازاریابی دیجیتال به شما انعطاف پذیری و تماس با مشتری بیشتری برای هزینه تبلیغات شما می دهد.

نتایج قابل سنجش

برای اینکه بدانید استراتژی بازاریابی شما کارآمد است یا خیر، باید بدانید که این استراتژی چه تعداد مشتری را جذب می کند و در نهایت چقدر درآمد ایجاد می کند. اما چگونه این کار را با یک استراتژی بازاریابی غیر دیجیتال انجام می دهید؟

همیشه این گزینه سنتی وجود دارد که از هر مشتری بپرسید “چگونه ما را پیدا کردی؟”

متأسفانه، این در همه صنایع کار نمی کند. بسیاری از شرکت‌ها نمی‌توانند با مشتریان خود گفتگوی انفرادی داشته باشند و نظرسنجی‌ها همیشه نتایج کاملی به دست نمی‌آورند.

با بازاریابی دیجیتال، نظارت بر نتایج ساده است. نرم‌افزارها و پلتفرم‌های بازاریابی دیجیتال به‌طور خودکار تعداد تبدیل‌های مورد نظر شما را ردیابی می‌کنند، خواه این به معنای نرخ باز شدن ایمیل، بازدید از صفحه اصلی شما یا خرید مستقیم باشد.

شخصی سازی آسان تر

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که اطلاعات مشتریان را به گونه ای جمع آوری کنید که بازاریابی آفلاین نمی تواند. داده های جمع آوری شده به صورت دیجیتالی بسیار دقیق تر و خاص تر هستند.

تصور کنید خدمات مالی ارائه می‌دهید و می‌خواهید پیشنهادات ویژه‌ای را برای افرادی که به محصولات شما نگاه کرده‌اند ارسال کنید. شما می دانید که اگر پیشنهاد را در جهت علاقه مندی شخص قرار دهید، نتایج بهتری خواهید گرفت، بنابراین تصمیم می گیرید ۲ کمپین آماده کنید. یکی برای خانواده های جوان که به محصولات بیمه عمر شما نگاه کرده اند و دیگری برای کارآفرینان سالخورده که برنامه های بازنشستگی شما را در نظر گرفته اند.

چگونه همه آن داده ها را بدون ردیابی خودکار جمع آوری می کنید؟ با دیجیتال مارکتینگ، همه این اطلاعات در حال حاضر در دسترس شماست.

ارتباط بیشتر با مشتریان

دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می دهد که با مشتریان خود در زمان واقعی ارتباط برقرار کنید. مهمتر از آن، به آنها اجازه می دهد با شما ارتباط برقرار کنند.

به استراتژی رسانه های اجتماعی خود فکر کنید. زمانی که مخاطبان هدف شما آخرین پست شما را می بینند بسیار خوب است، اما زمانی که درباره آن نظر می دهند یا آن را به اشتراک می گذارند بهتر است. این به معنای سروصدای بیشتر پیرامون محصول یا خدمات شما و همچنین افزایش دید هر بار که شخصی به گفتگو می‌پیوندد، می‌باشد.

تبدیل آسان و راحت مشتریان بالقوه

بازاریابی دیجیتال به مشتریان شما این امکان را می دهد که بلافاصله پس از مشاهده آگهی یا محتوای شما اقدام کنند. با تبلیغات سنتی، فوری‌ترین نتیجه‌ای که می‌توانید به آن امیدوار باشید، یک تماس تلفنی است که مدت کوتاهی پس از مشاهده تبلیغ شما توسط شخصی. اما چند وقت یک‌بار زمانی که شخصی در حال شستن ظرف‌ها، رانندگی در بزرگراه یا به‌روزرسانی سوابق در محل کار است، وقت دارد با یک شرکت تماس بگیرد؟

با بازاریابی دیجیتال، آنها می توانند روی یک پیوند کلیک کنند یا یک پست وبلاگ را ذخیره کنند و بلافاصله در مراحل فروش حرکت کنند. آنها ممکن است فوراً خریدی انجام ندهند، اما با شما در ارتباط خواهند بود و به شما فرصتی برای تعامل بیشتر با آنها می دهند.


نتیجه گیری

دیجیتال مارکتینگ باعث رشد کسب و کار شما می شود

دیجیتال مارکتینگ باید یکی از محورهای اصلی استراتژی بازاریابی کلی هر کسب و کاری باشد. هرگز تا به حال راهی برای ماندن در ارتباط با مشتریان شما وجود نداشته است، و هیچ چیز دیگری سطح شخصی سازی را که داده های دیجیتال می تواند ارائه دهد ارائه نمی دهد. هرچه بیشتر از امکانات بازاریابی دیجیتال استقبال کنید، بیشتر می توانید پتانسیل رشد شرکت خود را درک کنید. شرکت دیجیتال مارکتینگ سپنتا به عنوان یکی از بهترین آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ در ایران، همواره در خدمت مشتریان محترم می‌باشد

 

دریافت مشاوره رایگان

برای گرفتن مشاوره تخصصی رایگان جهت رشد کسب و کار خود شماره تماس خود را ارسال نمایید.

مطالب مفید

فروش لباس در اینستاگرام
اینستاگرام

همه چیز درباره فروش لباس در اینستاگرام

نحوه راه اندازی فروشگاه لباس در اینستاگرام   راه‌اندازی فروشگاه و بهبود فروش لباس در اینستاگرام به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در ادامه یک راهنمای

به رشد کسب و کار خود فکر میکنید؟

همین حالا با ما تماس بگیرید

رشد کسب و کار